diablo 3

Opisy

Ostatnia modyfikacja: 18.08.2008. Utworzono: 24.08.2007

Diablo II była jedną z najbardziej oczekiwanych gier roku 2000. Stało się tak za sprawą pierwszej części "Diabełka".


..::DIABLO 1::..

"Jedynka" stworzona przez Blizzard Entertainment była kolejną grą tej firmy (m.in. po "Black Thorne", "Warcraft" i " Warcraft II"). Podbiła serca graczy przede wszystkim urzekającą grafiką, wciągającą fabułą, najlepszą (moim skromnym zdaniem) muzyką w historii gier komputerowych oraz przeogromną grywalnością, którą zawdzięcza między innymi rozgrywkom w sieci na serwerze Battle.Netâ„¢.

W grze wcielamy się w wybranego przez siebie śmiałka (do wyboru są trzy postacie: wojownik, mag i łuczniczka), by później wędrować przez podziemia przeklętej katedry (16 poziomów), wykonywać questy {zadania}, zabijać po drodze potwory i zbierać złoto oraz rzeczy, które zostawiają po sobie owe bestie (zbroje, hełmy, bronie {miecze, topory, buławy, łuki}, tarcze, pierścienie i amulety). W końcu na ostatnim poziomie wchodzimy do siedziby tytułowego Diablo i toczymy z nim zwycięski (albo i nie...);-) pojedynek. PS. Jeśli chcesz posłuchać ostatniego ryku Pana Grozy, możesz ściągnąć go stąd (plik "wav" spakowany WinZipem).Przedmioty, które się zbierze zakłada się później na swojego bohatera. Oczywiście wybiera się te najlepsze. Każda broń zadaje inne obrażenia, a tarcze, zbroje i hełmy mają różną obronę. Oprócz tego przedmioty dzielą się na 3 kategorie: przedmioty zwykłe (kolor podpisu biały), magiczne (kolor podpisu niebieski) i najrzadziej znajdowane unikatowe (kolor podpisu złoty). Po każdej walce przedmioty niszczą się, dlatego trzeba je naprawiać. Aby to zrobić wychodzi się z katakumb (można dokonać tego za pomocą portalu) i wchodzi do miasteczka Tristram, które jest naszą bazą wypadową. Tam można naprawić przedmioty u lokalnego kowala (oczywiście za pewną zapłatą :-)). W mieście znajdują się także inne osoby, które mogą Ci pomóc.

Oprócz przedmiotów i złota często spotyka się również buteleczki zdrowia i many oraz zwoje miejskiego portalu (służą do teleportowania się z podziemi do miasta) i identyfikacji (identyfikują magiczne i unikatowe przedmioty). Buteleczki wkłada się do pasa (8 miejsc). Z mikstur uzdrawiania korzysta się przede wszystkim podczas walki, gdy jakiś potwór zadaje Ci obrażenia. Mikstury uzupełniania many służą do regenerowania magicznej energii, która zużywa się podczas czarowania.

Za każdego zabitego potwora dostaje się punkty doświadczenia. Po zebraniu odpowiedniej liczby punktów nasz bohater awansuje na wyższy poziom umiejętności. W nagrodę za awans otrzymujemy 5 punktów, którymi zwiększamy współczynniki jego charakteru (mamy do wyboru siłę, zręczność, magię i żywotność). Po przejściu gry jest się na około 25 poziomie doświadczenia.
Warto też wspomnieć, że świat "Diablo" generowany jest losowo (tzn. po każdym kolejnym rozpoczęciu gry od początku, plan podziemi wygląda inaczej)."Diablo" według jednych graczy jest zwykłą zręcznościówką, a według innych należy do gatunku gier komputerowych, zwanego potocznie RPG (Role Playing Games). Cechami tego gatunku są m.in. rozwój postaci (podnoszenie statystyk) oraz fabuły (wykonywanie questów) podczas gry. Pierwsza grupa graczy uważa, że cechy te są w "Diablo" za słabo wykształcone i że gra ta nie ma prawa należeć do rodziny RPG-ów. Inni twierdzą, że "Diablo" roleplayem jednak jest (argument: 'co z tego, że cechy gatunku są w "Diabełku" ubogie - najważniejsze, że są'). Najwięcej sporów w tej kwesti było tuż po wydaniu "Diablo". Teraz większość osób poszła na kompromis i wymyśliła specjalnie dla tej gierki zupełnie nowy gatunek "RPG - action", czyli połączenie RPG ze zręcznościówką.

Data premiery "Diablo":
światowa: 20 grudnia 1996, polska: 15 czerwca 1997.

Wymagania sprzętowe "Diablo":
Pentium 60, 16 MB Ram, CD-rom 2x, karta graficzna SVGA, DirectX 3.0, Windows 95.


..::DIABLO 2::..
Kilka lat minęło zanim przyszło nam zobaczyć Diablo II. Opłacało się jednak czekać ponieważ gra jest genialna.

Legiony Zniszczenia
Najważniejszą nowością w stosunku do "jedynki" jest "Drzewko Umiejętności". Posiada je każda postać. Zbudowane jest ono z umiejętności (dla każdej postaci są to inne umiejętności), które można rozwijać po każdym awansie na wyższy poziom doświadczenia. Wszystkich herosów w "diabełku 2" jest aż pięć. Są to: Barbarzyńca, Palladyn, Nekromanta, Amazonka i Czarodziejka. Barbarzyńcę i Palladyna porównać można do Wojownika z pierwszej części "Diablo". Obaj (Palladyn i Barbarzyńca) posługują się przede wszystkim bronią białą i prawie wcale nie używają magii (Palladyn używa jej w niewielkim stopniu, wytwarzając wokół siebie aury ofensywne i defensywne). Nekromanta to czarnoksiężnik potrafiący ożywiać zabite wcześniej w walce potwory. Po "zmartwychwstaniu" bestie te wierniu mu służą. Czarodziejka jest odpowiedniczką Maga z pierwszej części, a Amazonka - Łuczniczki.

"Drzewko umiejętności" każdej postaci składa się z 30 umiejętności (czyli razem dla wszystkich postaci jest 150 umiejętności).
A oto przykład na to, jak bardzo "drzewko" urozmaica zabawę. Załóżmy, że gramy Barbarzyńcą. Po każdym awansie na wyższy poziom doświadczenia możemy wybrać dla niego nową umiejętność. W tym momencie trzeba się zastanowić, która z umiejętności, stanie się najbardziej przydatną dla naszego herosa. Jakiś tam gracz uważał będzie, że najlepiej wybrać np. "odrzucanie". Innemu graczowi bardziej przypadnie do gustu "podwójne uderzenie". Po kolejnym awansie pierwszy gracz postawi np. na "skórę z żelaza", a drugi na "atak z wyskoku". Można również cały czas stawiać na tę samą umiejętność (wtedy się ją ulepsza). Gdyby wziąć pod uwagę jeszcze jakiegoś trzeciego, czwartego, piątego itd. gracza to w ten sposób powstanie ogromna ilość przeróżnych bohaterów tej samej klasy, czyli w tym przypadku Barbarzyńcy. Owszem, w pierwszej części "diabełka" także można było stworzyć bardzo dużo różnorakich postaci tej samej klasy. Różniły się one skutecznościami ataku, obroną, współczynnikami siły, zręczności, żywotności i magi. Jednak to było troszeczkę za mało. Tak więc "Drzewko Umiejętności" jest nowością, która znacznie zwiększa grywalność - dzięki niemu gracz dąży do wybrania jak najlepszego wariantu umiejętności i stworzenia jak najsilniejszej postaci.

W "Diablo II" doszły nowe kategorie przedmiotów (przedmioty rzadkie {kolor podpisu żółty},Góry Arreat
przedmioty z zestawów {kolor podpisu zielony} oraz przedmioty gemowe {kolor podpisu szary}), rodzaje mikstur (mikstura odtajania, mikstura wytrzymałości , antidotum {przeciw zatruciu} oraz mikstury ofensywne takie jak mikstura zjełczałego gazu {zadaje obrażenia od trucizn} i wybuchowa mikstura). Nowością jest także skrytka, w której przechowuje się znalezione rzeczy. Gdy wyjdziemy z gry wszystkie przedmioty znajdujące się poza skrytką znikają.
W "Diablo II" jedyną możliwością zapisu stanu gry jest opcja "Zapis i Wyjście z Gry". Tak więc nie można zrobić save'a w dowolnym momencie rozgrywki (na całe szczęście są autosave'y). Po opuszczeniu gry i ponownym jej rozpoczęciu tym samym herosem, wszystkie zabite przez nas wcześniej potwory "ożywają" (nawet bossowie). Daje nam to możliwość nabicia wyższego poziomu doświadczenia (chociaż jeżeli nie chcemy to nie musimy zabijać tych samych bestii drugi raz). Moim zdaniem jest to bardzo dobry pomysł ludzi z Blizzarda.
Kolejnymi "news'ami" są takie możliwości naszego bohatera jak bieganie (dopóki nie skończy mu się wytrzymałość) oraz skakanie (tylko niektóre postacie mają tą zdolność).
W drugiej części "diabełka" nie musisz już sam wędrować przez podziemne labirynty i mroczne krainy. Teraz możesz wynająć najemnika. Niestety taki najemnik trochę kosztuje.

Swiat "Diablo II" jest przeogromny. Zwiedzamy cztery wielkie krainy (w tym piekło!), które podzielone są na pomniejsze tereny. Na większości terenów znajdziemy punkty nawigacyjne. Są to teleporty dzięki, którym możemy szybko powrócić do swojej bazy (wioski, miasta, obozu). Działają podobnie jak portale, tyle tylko, że po aktywowaniu już się nie zamykają. Można z nich korzystać w nieskończoność.
Warto też wspomnieć, że w "Diablo II" pojawiły się pory doby oraz zmienna pogoda.
Programiści z Blizzarda nie zdecydowali się na stworzenie zupełnie nowego enginu graficznego dla "Diablo II". Znacznie poprawili ten z "Diablo 1". Przede wszystkim tyczy się to animacji potworów. Bestie wyglądają i poruszają się teraz o wiele naturalniej niż te w "jedynce" (wystarczy porównać wygląd i ruchy Diablo z pierwszej części z wyglądem i ruchami Diablo z drugiej odsłony). O wiele lepiej wyglądają efekty czarów, przedmioty oraz wnętrza podziemi (porównanie: lochy i katakumby w "D1" z więzieniem i katakumbami Andariel w "D2"). Grafika mimo to, że jest bardzo ładna i dopracowana, posiada niestety jedną miażdżącą wadę - niską rozdzielczość 640X480, której nie da się zmienić. Trzeba zaznaczyć, że w dniu premiery "Diablo II" standardem w grach było już co najmniej 800X600. Cóż, tutaj Blizzard się nie popisał. Na całe szczęście powstał mod umożliwiający zwiększenie rozdzielczości do 800X600.

"Diablo II" składa się z 4 aktów. W pierwszych 3 aktach mamy do wykonania po 6 misji, w 4 akciePosłaniec Barbarzyńców
natomiast zostają nam do wykonania 3 misje. Fabuła "dwójki" jest o wiele ciekawsza niż "jedynki" (chociaż nie możemy w nią ingerować tak jak np. w "Planescape Tormencie"). Przede wszystkim dochodzą dwa nowe "diabełki" i jedna "diablica". Są to dwaj bracia i siostra Diablo: Mephisto - Pan Nienawiści, Baal - Pan Zniszczenia oraz Andariel - Pani Cierpienia. "Siostrzyczkę" rozwalamy w pierwszym akcie, Mephista w trzecim, Diablo w czwartym, a Baala można zniszczyć dopiero w dodatku pt. "Lord of Destruction".Baal - Lord of Destruction we własnej osobieOgólnie rzecz biorąc "Diablo" i "Diablo II" to (moim zdaniem) jedne z najlepszych gier wszech czasów. Możesz przechodzić je setki razy, a i tak Ci się nie znudzą. Gorąco polecam!!!

Data premiery "Diablo 2":
światowa: 29 czerwca 2000, polska: 05 lipca 2000.

Wymagania sprzętowe "Diablo 2":
Pentium 233, 32 MB Ram (64 MB Ram - wymagane dla rozgrywek wieloosobowych), karta graficzna SVGA, akcelerator 3D Glide lub Direct3D - 8 MB Ram (niekonieczny), karta dźwiękowa zgodna z DirectX, co najmniej 950 MB przestrzeni na dysku twardym, system operacyjny Windows 95/98/Me/2000/NT/XP, DirectX 7.0.
..::LORD OF DESTRUCTION::..

Premiera "Lord of Destruction" odbyła się 30 czerwca 2001r. Jest to pierwszy oficjalny dodatek do "Diablo II". Wprowadza on bardzo wiele zmian. Oto większość z nich:
 • dochodzą dwie nowe klasy postaci: Druid i Zabójczyni;

 • pojawia się nowy akt (piąty) z 6 nowymi questami, z nową twierdzą (Harrogath), NPCami i potworami;

 • od teraz najemnicy mogą awansować na wyższe poziomy doświadczenia; oprócz tego posiadają swoje własne statystyki (siła, zręczność, obrażenia, obrona, odporności na magie) oraz ekwipunek (zbroja, hełm oraz dwa miejsca na broń dwuręczną {najemnicy z aktu 2}, broń jednoręczną bądź dwuręczną {akt 5}, łuk {akt 1} lub broń i tarczę {akt 3});

 • statystyki niektórych umiejętności pięciu "starych" postaci zostały pozmieniane (na lepsze lub na gorsze...);

 • pojawiły się nowe rodzaje przedmiotów: eteryczne (zazwyczaj posiadają dobre i bardzo dobre statystyki, ale mają jedną sporą wadę - nie można ich naprawiać...), runiczne (z początku są to zwykłe przedmioty z miejscem na gemy, lecz po włożeniu do nich w odpowiedniej kolejności odpowiednich run {które też są newsem, ale o nich napisałam niżej} dostają sporo dodatkowych statystyk), przedmioty z Kostki Horadrimów (powstają one w Kostce Horadrimów {którą znajduje się w 2 akcie} według specjalnych przepisów; wyróżnia je pomarańczowy kolor podpisu), przedmioty z ładunkiem (posiadają pewną ilość ładunków jakiegoś czaru, który uaktywnia się podczas otrzymywania ciosów), przedmioty zależne od klasy postaci (są to przedmioty, które może nosić tylko bohater jakiejś danej klasy, np. Barbarzyńca);

 • teraz można znależć nowe błyskotki: runy (kamienie z wyżłobionymi runami; są ich dokładnie 33 rodzaje; niektóre znajduje się bardzo łatwo, a niektórych nie znajdzie się nigdy {no może troszeczkę przesadziłem...:)}; każda runa daje inne statystyki w innym rodzaju przedmiotu {hełmach, zbrojach, tarczach i broniach}; z run można tworzyć słowa runiczne, trzeba je tylko włożyć {znaczy się runy, nie słowa :)} w odpowiedni przedmiot w odpowiedniej kolejności {słowa runiczne dodają nowe statystyki do przedmiotu}), klejnoty (również można je wkładać do przedmiotów; od run i kamieni szlachetnych różni je to, że zawsze mają losowe statystyki), talizmany (bardzo fajna rzecz; talizman wystarczy trzymać w ekwipunku, żeby podwyższał statystyki Twojej postaci; są trzy rodzaje talizmanów: mniejszy, duży i wielki);

 • skrytka została dwukrotnie powiększona;

 • w opcjach graficznych pojawiła się możliwość zwiększenia rozdzielczości do 800x600;

 • teraz jeżeli mamy dwie świetne bronie dwuręczne nie musimy zostawiać jednej z nich w skrytce; obydwie możemy nosić przy sobie i zmieniać je za pomocą klawisza "W";

 • PS. Fotki znajdujące się w opisie "Diablo II" pochodzą z trailera "Lord of Destruction".

  Data premiery "Lord of Destruction":
  światowa: 29 czerwca 2001, polska: 29 czerwca 2001


  ..::HELLFIRE::..

  Dodatek do "Diablo 1" zostawiłem na sam koniec ponieważ nie jest on zbyt znany. Niektórzy fani "Diablo" w ogóle nie wiedzą o jego istnieniu (szczególnie ci młodsi fani). "Hellfire" wprowadza do gry kilka istotnych zmian i poprawek. Nie zmienia fabuły, ale dodaje nowe bestie, które znajdują się w jamie obok katedry oraz nowe questy. Teraz jest bardzo ciężko zakupić "piekielny ogień", nie jest dostępny w żadnym polskim sklepie z grami. Oto kilka screenów z Hellfire:

  *Screen 1* Screen 2* Screen 3* Screen 4* Screen 5*

  Data premiery "Hellfire":
  światowa: 15 września 1997, polska: 15 marca 1998.

  Zgłoś błąd.
  


  Feniks z Popiołów - czekamy...
  Niniejsza strona jest częścią Wortalu Phoenix, znajdującego się aktualnie w stanie hibernacji. Kliknij na powyższy link by dowiedzieć się więcej.
  Vgroup portfolio, agencja interaktywna - tworzenie portali internetowych, stron www, sklepow, CMS oraz grafiki web 2.0
  © 2002-2014 Imperium Diablo • Wszystko o grach Diablo 3, Diablo 2 i Diablo 1. All trademarks referenced herein are the properties of their respective owners. All rights reserved.