diablo 3

Diablo 3 - Towarzysze

Ostatnia modyfikacja: 06.07.2012. Utworzono: 06.07.2012

Towarzysze to najogólniej rzecz ujmując odpowiednicy najemników z Diablo 2. Ich rola nieco się zmieniła, nie mogą już zabijać potworów na własną rękę, wspomagają nas raczej umiejętnościami defensywnymi. Z drugiej strony nie są oni "bezpłciowi" jak to miało miejsce w D2 - każdy towarzysz ma własną historię, powody do walki z demonami. Można ponadto z nimi rozmawiać, ingerować w ekwipunek oraz ustalać z jakich umiejętności będą korzystać.

W grze przyjdzie nam walczyć u boku trzech pomocników, a są to:
  • Templariusz - Wojownik walczący wręcz, potrafi także leczyć postać,
  • Szelma - Zwolennik kusz i walki na dystans, może oślepiać i spowalniać wrogów,
  • Zaklinaczka - Posługuje się magią i iluzją, może okryć bohatera tarczą lub osłabiać przeciwników.

Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowe informacje o towarzyszach.


W Diablo 3, samotne podróżowanie jest prawidłową opcją... choć nie zawsze tą najbezpieczniejszą. Posiadanie u swego boku odważnego kompana może i nie ocali Cię przed rozrywającymi pazurami twoich wrogów, ale nie zaszkodzi zwiększyć swoich szans. Na szczęście są w Sanktuarium inni chętni zaryzykować swoje życie i kończyny, by uderzyć w koszmary wędrujące po ziemi – NPC, których nazywamy towarzyszami i którzy będą pomagać Ci w Twojej podróży i w walce.


Będzie Ci dane spotkać i zrekrutować trzech towarzyszy: Templariusza Kormaca, ogromnego wojownika dzierżącego włócznię, kierującego się surowym i nieugiętym kodeksem etycznym; Łotra Lyndona, szelmowskiego wędrowca z kuszą i drygiem do wpadania w tarapaty; oraz Czarodziejkę Eirenę będącą swoistego rodzaju źródłem dla magicznych mocy zdolnych do wmacniania Cię i oszałamiania twoich wrogów.

Bohaterowie ci nie chowają się na uboczu; ich historie przeplatają się z Twoją i spotkasz ich wszystkich, gdy będziesz przemierzał krainy Sanktuarium.

Każdy z towarzyszy ma swoje powody do nienawiści wobec ciemności. Dowiesz się więcej o ich przeszłości i motywach w miarę, jak będziesz walczył u ich boku...


Twoi zwolennicy są uzdolnionymi wojownikami, będą więc rośli w siłę zdobywając doświadczenie podczas wspólnej walki z coraz potężniejszymi przeciwnikami. Będą zmieniać swój wygląd w miarę zaopatrywania ich w nowy ekwipunek i będziesz mógł dla nich wybrać nowe umiejętności wraz z nowymi poziomami.

Może Ci towarzyszyć tylko jeden towarzysz na raz, dlatego musisz podjąć przemyślaną decyzję. Mimo tego, że każdy z nich posiada umiejętności dzięki którym może uzupełnić dowolny styl gry lub klasę postaci, są oni także biegli w bardzo różnych dziedzinach.


Na przykład Czarodziejka może nauczyć się tworzyć iluzje, by odciągać uwagę wrogów. Templariusz może opanować do perfekcji zdolność zastraszania wrogów, spowalniając ich, gdy są blisko. Łotr może używać proszku oślepiającego, który to odwraca uwagę wrogów lub czyni z nich łatwiejsze cele.

Towarzysze działają na własną rękę, a umiejętności, jakie im wybierzesz będą decydować o ich zachowaniu w walce. Mogą także dzierżyć różnorodne przedmioty i bronie, włączając w to kilka unikalnych dla ich klasy.


Towarzysze są ważnymi sojusznikami w Diablo 3. Posiadają umiejętności, ekwipunek, poziomy, osobowości, kwestie mówione. Blizzard włożył dużo pracy w ten system – celem programistów z tejże firmy jest takie skonstruowanie systemu towarzyszy, aby nie wchodzili oni w drogę Twojej postaci, nie wyprzedzali jej w zadawanych obrażeniach oraz nie przyćmiewali jej roli w fabule. To oni są asystentami. Ty jesteś bohaterem. Gdy są rozszarpywani na kawałki lub rozpruwani przez demoniczne kolce zamiast Ciebie, przypomnij im o tym.


• F.A.Q. •

Kim są zwolennicy?

W swojej podróży po Sanktuarium poznasz trzech towarzyszy; Templariusza, Czarodziejkę i Łotra. Templariusz jest ciężko uzbrojoną, twardą postacią, która może stać się biegła w pochłanianiu obrażeń bądź wspierać i leczyć naszego bohatera. Czarodziejka specjalizuje się w zadawaniu obrażeń z dystansu, lecz może także przyjąć rolę wzmacniania gracza. Łotr jest powrotem do przeszłości, do Łotrzycy z pierwszego Diablo – klasycznej postaci dystansowej używającej kusz, ale posiada także więcej sposobów na zadawanie obrażeń jak również i parę umiejętności pozwalających kontrolować przeciwników.


W jaki sposób zwolennicy różnią się od najemników, których widzieliśmy w Diablo 2?

Najemnicy w Diablo 2 byli dość pospolici, zwolennicy natomiast są charakterystycznymi postaciami ze swoją własną historią, osobowością i miejscem w świecie. Ogólnie zwolennicy są bardziej podatni na modyfikacje; możesz ich zindywidualizować i wybierać spośród rozmaitych umiejętności, by wzmocnić Twój styl gry.

Co zwolennicy mają wspólnego z fabułą Diablo 3?

Zwolennicy są twoimi towarzyszami w świecie gry - nie sługusami. Nie są głównymi postaciami fabuły, ale wzmacniają jej elementy. Dają nam sposobność do przedstawienia przeszłości świata Sanktuarium, wzbogaconej jej bądź jego osobowością.

Jak gra zostanie zbalansowana co do twoarzyszy?

Zwolennicy nie będą stanowić dużej części balansu gry. Są po to, by gra dla pojedynczego gracza na normalnym poziomie trudności była bardziej nastawiona na współpracę i by pomagali we wzbogacaniu fabuły.

Czynniki te tracą nieco na znaczeniu w grze dla wielu graczy i na wyższych poziomach trudności i dlatego zwolennicy nie będą w takich sytuacjach odpowiednimi kompanami.


Gdzie ich można znaleźć?

Gracze spotkają towarzyszy w świecie podczas swej podróży przez Sanktuarium. Każdy z nich jest częścią głównej fabuły i posiada swoją własną historię i przeszłość. Gracze będą czuć, że mają swoją rolę w świecie; że walczą w Sanktuarium u boku bohaterów.

Każdy z towarzyszy posiada swoje własne zadanie wprowadzające. Podczas wykonywania takowego questu, gracze dowiadują się co nieco o każdym z nich, np. skąd pochodzą. Nie chcemy, by gracze po spotkaniu z towarzyszami czuli się zobowiązani do wypełnienia dla nich jakiegoś zadania, by zostali polubieni – chodzi tu bardziej o to, że spotkasz ich, a oni potemwalczą u twego boku i zdobywacie nawzajem swoje zaufanie. Podążają tą samą ścieżką, co wy; są innymi podróżnikami, których napotykasz podczas swych potyczek w Sanktuarium. Zwolennicy nie zbaczają ze ścieżki głównej historii, są jej integralną częścią.


Czym charakteryzują się zwolennicy?

Chcieliśmy, aby każdy z towarzyszy wyróżniał się od pozostałych. Włożyliśmy godziny pracy w kwestie mówione z indywidualnym dla nich castingiem, dająć każdemu z nich unikalną osobowość. Zakon Templariuszy jest nową grupą, którą wprowadzamy jako część świata Diablo; mają swój własny plan działania, nie są paladynami i posiadają inny system religijny oraz kod etyczny, którym się kierują. Łotr jest Łotrem nie bez powodu, jest nieco lżejszą postacią z humorystyczną, lecz ciemną stroną i po prostu czuć, że różni się od Templariusza, który jest postacią bardziej szczerą i dobrą. Łotr przypomina raczej zwodniczego szelmę. Chcemy, by ludzie wybierali swojego towarzysza ze względu na charakter tak często, jak ze względu na najbardziej lubiane przez nich umiejętności – jeśli ludzie tak zrobią, będziemy wiedzieli, że odnieśliśmy sukces przy ich tworzeniu.


Jak można ich modyfikować?

Każdy z towarzyszy posiada łącznie 8 umiejętności i gracze będą musieli wybrać spośród nich 4, a nowe zdolności są odblokowywane na poziomach 5, 10, 15 i 20. Gracze będą też mogli wyposażyć ich w różne przedmioty – istnieją dwa sloty na bronie, pierścienie, amulety i unikalny przedmiot klasowy dostępny dla każdego towarzysza. W miarę zdobywania przez nich poziomów, zmieni się też ich wygląd – na bardziej potężny.

Co możecie powiedzieć o umiejętnościach towarzyszy?

Umiejętności są wspaniałe i jest z czego wybierać. Każda z wybieranych przez graczy umiejętności jest konkurencyjna na ich poziomie. Celem było wzbogacenie wyborów gracza co do jego lub jej stylu gry umiejętnościami towarzyszy na normalnym poziomie trudności. Jeśli grasz barbarzyńcą i towarzyszy Ci Templariusz, nie musi on za Ciebie pochłaniać fizycznych obrażeń – nie będziesz potrzebował umiejętności szarży, będziesz chciał, aby Templariusz posiadał umiejętność skupioną bardziej na leczeniu. Chcemy się upewnić, że każdy z towarzyszy posiada kilka różnych rzeczy, które jest w stanie zaoferować każdej klasie, by można było modyfikować każdego towarzysza, by był zgodny i uzupełniał Twój styl gry.

Umiejętności towarzyszy

Templariusz - Umiejętności
Szelma - Umiejętności
Zaklinaczka - Umiejętności

Co się dzieje z towarzyszem po jego śmierci?

Gdy Twój towarszysz straci zbyt dużo życia, nie będzie dostępny przez krótki okres czasu. Gdy tak się dzieje, tymczasowo stracisz korzyści od nich płynące, a potem powrócą do walki. Nie będzie potrzebny powrót do miasta, by na nowo do Ciebie dołączyli.

Jak uzyskać dostęp do towarzyszy, gdy już dołączą do wspólnej wędrówki?

Zwolennicy pozostaną z Tobą tak długo jak chcesz lub gdy ich odwołasz. Obecnie należy dostać się do miasta, by ich wymieniać lub wziąć ze sobą.

Jak zwiększa się poziom doświadczenia towarzysza?

Nie uważamy procesu zdobywania poziomów towarzyszy za część interakcji z nimi. Pozostaną oni w przedziale Twojego poziomu, czy wykonujesz z nimi zadania czy też nie. Nie chcemy, byś musiał wrócić do miejsca przeznaczonego dla postaci o niskim poziomie doświadczenia, by Twoi towarzysze dogonili Cię z doświadczeniem.

Czy możliwe będzie kontrolowanie towarzyszy?

Nie, ominęliśmy system rozkazów, gdyż dodawały niepotrzebne mikrozarządzanie do gry.

W tym miejscu powinno wczytać się okno z filmem.
Jeśli się nie wczytało, odśwież stronę.

Zgłoś błąd.Feniks z Popiołów - czekamy...
Niniejsza strona jest częścią Wortalu Phoenix, znajdującego się aktualnie w stanie hibernacji. Kliknij na powyższy link by dowiedzieć się więcej.
Vgroup portfolio, agencja interaktywna - tworzenie portali internetowych, stron www, sklepow, CMS oraz grafiki  web 2.0
© 2002-2014 Imperium Diablo • Wszystko o grach Diablo 3, Diablo 2 i Diablo 1. All trademarks referenced herein are the properties of their respective owners. All rights reserved.