diablo 3

Diablo 1 na PlayStation

Ostatnia modyfikacja: 20.12.2009. Utworzono: 10.12.2007

W Styczniu 1998 roku firma Electronic Arts wydała Diablo w wersji przeznaczonej dla PSX czyli na konsole PlayStation. W poniższym artykule postaram się przybliżyć wam jakie były główne różnice pomiędzy wersją przeznaczoną dla PC/Mac a wersją dla PSX. Niestety jakość screenów przedstawionych w artykule nie jest najwyższa, gdyż robiłem je przy użyciu emulatora PSX, a Diablo jest jedną z nielicznych gier, z którymi emulatory nie radzą sobie najlepiej. Mimo wszystko jakość screenów nie jest aż tak tragiczna i w zupełności wystarczy, by zapoznać się z wyglądem gry. Dodatkowo do artykułu dołączone zostały pliki wideo nagrane podczas rozgrywki. Te pliki zostały nagrane przez Dithrim'a oraz przeze mnie czyli Noktis'a :-) Dodam jeszcze, że film Dithrim'a jest szybszy niż normalna rozgrywka, a w moim czasem gubiły się klatki. Jednak nie przeszkadza to w zapoznaniu się z pięknem gry.

Noktis - Video
Dithrim - Video




 

Pierwsza różnica jaką widzimy jest pojawiające się logo Electronic Arts (Rys 1-3), a dopiero później pojawia się logo Blizzard Entertainment (Rys 4), następnie pojawia się nam intro, które wygląda identycznie jak w wersji dla PC, jedynie może się różnić sposobem zakodowania obrazu. Teraz przechodzimy do Głównego Menu gry, w którym pojawiły się nowe pozycje: "Options" oraz "History" (Rys 6).

Kliknij na obrazku w celu powiększenia


Rysunek 1


Rysunek 2


Rysunek 3


Rysunek 4


Rysunek 5


Rysunek 6

 

Teraz wybierzmy np. pozycję "History" i zauważymy, że znajduje się tam cały "Libriarius Ex Horadrim"  oraz "The Nature of the Soul Stones" (Rys 7 - 8). Ciekawostka jest to, że po wybraniu dowolnej pozycji oprócz pojawienia się tekstu usłyszymy głos narratora opowiadającego historię Świata Diablo. Teraz wróćmy do menu głównego i wybierzmy pozycję "Options" (Rys 9), Zobaczymy tutaj wiele opcji związanych z konfiguracja gry, jednak na uwagę zasługuje pozycja "Language" czyli język (Rys 10). W Diablo dla PSX mamy do dyspozycji aż cztery wersje językowe; angielska francuska, niemiecka i  szwedzka. Zmieniło się również tło w "Credits" (Rys 11), które teraz nie przedstawia tawerny tylko kościół w Tristram. Natomiast pod pozycja "Help" (Rys 12) znajduje się instrukcja dotycząca sterowania oraz innych opcji w grze. Bo jak wiadomo PSX nie posiada myszki, a zabijać potwory jakoś trzeba ;). Nie będę wam pisał jak się steruje, jednak kilka ciekawostek na temat sterowania przedstawię w dalszej części artykułu.

Kliknij na obrazku w celu powiększenia


Rysunek 7


Rysunek 8


Rysunek 9


Rysunek 10


Rysunek 11


Rysunek 12


Teraz przejdźmy do wyboru postaci, więc w menu głównym wybieramy "New Game" i oczywiście nie ma trybu Multiplayer, lecz istnieje opcja gry w dwie osoby (Rys 13). Teraz wybieramy opcje dla jednego lub dwóch graczy i wybieramy postać, którą chcemy grać (Rys 14) oraz wpisujemy jej nazwę (Rys 15), a następnie wybieramy poziom trudności, czyli opcję, której oficjalnie zabrakło w trybie Single Player w wersji dla PC (Rys 16).

Kliknij na obrazku w celu powiększenia


Rysunek 13


Rysunek 14


Rysunek 15


Rysunek 16


Po wczytaniu gry ukaże nam się zmieniony panel, a w zasadzie jego brak. Już nie mamy po obu stronach dwóch sfer, jedną z mana, a druga z życiem, tylko dwa "drgające" pionowe słupki z życiem i maną. Pas na mikstury i zwoje znajduje się pod wskaźnikami życia i many (Rys 17). Natomiast kula znajdująca się nad słupkami życia/many pokazuje nam symbol aktualnie używanego czaru.

Teraz przejdźmy się po Tristram. Muzyka oraz rozlokowanie NPC pozostało takie same, lecz w mieście pojawił się ktoś nowy... fruwające ptaki... Można je zobaczyć na rysunku 18 (wokół postaci). Gdy się do nich zbliżymy, to w popłochy odlatują. Kolejna ciekawą zmiana są nowe rośliny oraz odbicie postaci w rzece (Rys 19). Teraz chodzimy do Adrii zobaczyć jak wygląda menu handlu/rozmów (Rys 20-22). Tutaj jest kolejna zmiana, mianowicie opcja kupna/sprzedaży została podzielna na  Laski i Przedmioty (Buy Items. Sell Items, BuyStaves, Sell Staves). Przypomnę że w Diablo PC Adria skupowała i sprzedawała laski i przedmioty pod opcjami Buy Items Sell Items. Kolejną zmiana jest brak opcji leczenia się u Pepina, gdyż Pepin uzdrawia nas automatycznie, takie samo rozwiązanie zostało wprowadzone wcześniej w dodatku do Diablo - Hellfire.


Kliknij na obrazku w celu powiększenia  


Rysunek 17


Rysunek 18


Rysunek 19


Rysunek 20


Rysunek 21


Rysunek 22


A teraz chodźmy w dalszą podróż po Tristram. Zwróćmy uwagę na rysunek 24 - przedstawia on krowy, jednak różnią się one ustawieniem w porównaniu z wersją na PC.

Kliknij na obrazku w celu powiększenia  


Rysunek 23


Rysunek 24


Rysunek 25


Rysunek 26


Rysunek 27


Rysunek 28


Rysunek 29


Rysunek 30


Rysunek 31


Rysunek 32


Teraz wypadałoby napisać kilka słów o tym, jak wybiera się menu postaci, inventory, spellbook itd. Jako że PSX nie ma myszki wszystkie te opcje zostały umieszczone w specjalnym menu, które przedstawia rysunek 33. Natomiast rysunek 39-40 przedstawia Spell Book, który posiada 5 stron, a nie 4, tak jak to jest w wersji na  PC. Pięć stron nie oznacza jednak, że czarów jest więcej, tylko po prostu na jednej stronie Spell Book znajduje się mniejsza ilość zaklęć niż w wersji na PC i dlatego jest więcej stron.  I zapomniałbym - jak widać na screenach w wersji na PSX księga czarów nazywa się "Full Spell Book", a nie "SpellBook".


Kliknij na obrazku w celu powiększenia
 


Rysunek 33


Rysunek 34


Rysunek 35


Rysunek 36


Rysunek 37


Rysunek 38


Rysunek 39


Rysunek 40

 

Nadszedł czas by zapuścić się w głębiny Labiryntu... Po zejściu do podziemi zobaczymy, że wszytko wygląda jakby ładniej i w rzeczywistości tak jest. Ładniejszy wygląd poziomów oraz większa ilość kolorów wcale nie jest wadą, a wręcz przeciwnie. Poruszając się po podziemiach nie zauważymy "kwadratów", z których zbudowane są poziomy. W wersji na PC często można było zauważyć coś takiego wokół bossów czy też na granicy promienia światła. Przy generowaniu poziomów nic się nie zmieniło wciąż są generowane losowo. Na rysunku 42 została przedstawiona "arena" na jakiej rozgrywa się duele w diablo 1. Wokół areny rozlokowane są pochodnie co daje bardzo ładny efekt. Ponadto rysunek 42 pokazuje animacje wypadającego złota z zabitego potwora. Jak widać złoto błyszczy się, czego nie było w wersji na PC. W Diablo na PSX dostępna jest również Automapa (Rysunek 43), która wygląda bardzo podobnie jak w wersji na PC. Zauważyłem jednak ża strzałka pokazująca naszą lokacje na mapie, trochę zostaje z tyłu gdy jesteśmy w ruchu, jednak gdy sie zatrzymamy to powraca centralnie nad naszą postać..

Teraz może napisze trochę o tym w jaki sposób atakuje się przeciwnika. Otóż ten problem został rozwiązany poprzez wprowadzenie automatycznego namierzania celu zarówno w walce zwartej jak i dystansowej. Walcząc w zawarciu wybrany cel zostanie podświetlony natomiast gdy mam aktywny jakiś czar to pod nogami przeciwnika pojawi się "świetlisty obłok", który pokazuje nam jaki przeciwnik, zostanie zaatakowany. Po zabiciu potwora świetlisty punkt podąża za następnym celem aby go "zaznaczyć" (Rys 44)

Występowanie oraz zachowanie się potworów jest identycznie jak w wersji na PC. Przykładowo na 2 poziomie spotkałem Butchera i jak się okazało dał się złapać na tą sama sztuczkę co w wersji PC, czyli dał się zablokować na schodach (Rys 45). W podziemiach można również spotkać innych bossów, którzy wyglądają prawie identycznie jak w wersji PC (Rys 46) Teraz zobaczmy jak wygląda Speedbook (Rys 47). Jedyną zmianą jest to, że zaznaczony czar błyszczy się czego nie było w wersji PC. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest rzucanie niektórych czarów.  Jednym z takich czarów jest Town Portal, gdyż rzucenie tego zaklęcia wiąże się z wyborem lokalizacji Portalu. Problem ten został rozwiązany w taki sposób, że przy rzucaniu czaru ukazuje się nam świetlisty punkt, który możemy przesunąć w dowolne miejsce, które znajduje się w zasięgu wzroku, po czym akceptujemy daną lokalizację i w tym miejscu pojawia się nam portalu (Rys 48-49).

Kliknij na obrazku w celu powiększenia  


Rysunek 41


Rysunek 42


Rysunek 43


Rysunek 44


Rysunek 45


Rysunek 46


Rysunek 47


Rysunek 48


Rysunek 49


Rysunek 50

 

Generalnie pod względem rozgrywki gra nie różni się niczym od Diablo w wersji dla PC. Potwory zachowują się tak samo, posiadają takie samo HP i inne parametry, szkielety podchodzą w ten sam sposób, Butcher daje się złapać na "schody", Fallen Ones uciekają po zabiciu jakiegokolwiek potwora. Diablo PSX na pewno różni się sposobem kierowania gdyż do tego celu używamy pada, a nie myszki. Różnicą, która najbardziej rzuca się w oczy jest, zdecydowanie ładniejszy wygłąd gry przy jednoczesnym zachowaniu dobrego "klimatu", który towarzyszył Diablo 1. Plusem jest brak możliwości duplikowania przedmiotów, gdyż z przyczyn technicznych jest to niemożliwe. Jednak jak w każdej grze nie obyło się bez błędów. Otóż jeśli znajdziemy jakikolwiek unikat, po czym zapiszemy grę, a następnie wgramy ja od nowa to posiadany przez nas unikat zamieni się w złoto lecz pozostałe przedmioty pozostaną bez zmian. Mimo wszystko Diablo w wersji przeznaczonej na konsole PlayStation gorąco polecam wszystkim, którzy jeszcze pogrywają w starego poczciwego "Diabełka" :-)

I na razie to by było na tyle... Być może dodam jeszcze screeny z niższych poziomów. by przedstawić wam pełniejszy obraz gry. Póki co możecie przesyłać własne filmy nagrane podczas gry w Diablo PSX, w tym celu napiszcie do mnie maila z informacją, że posiadacie tak nagrany film postaram się odpowiedzieć i umieścić wasz film w dziale Download. Poszukuje również karty pamięci do emulatora z "gotową" wysokolevelową postacią, najlepiej, aby był to Mag. Jeśli ktoś ma taka kartę pamięci to również prosiłbym o kontakt mailowy.


Zgłoś błąd.



Feniks z Popiołów - czekamy...
Niniejsza strona jest częścią Wortalu Phoenix, znajdującego się aktualnie w stanie hibernacji. Kliknij na powyższy link by dowiedzieć się więcej.
Vgroup portfolio, agencja interaktywna - tworzenie portali internetowych, stron www, sklepow, CMS oraz grafiki  web 2.0
© 2002-2014 Imperium Diablo • Wszystko o grach Diablo 3, Diablo 2 i Diablo 1. All trademarks referenced herein are the properties of their respective owners. All rights reserved.